Ana Sayfa
İletişim
Öneri ve Şikayet
İngilizce
Geri Dön

EVİNİ GÜÇLENDİRMEK İSTEYENE KREDİ FISATI
First

Yakında yürürlüğe girmesi beklenen Afet Yasa Tasarısı ile evini depreme karşıgüçlendirmek isteyenlere düşük faizli kredi verilecek.

Vandepreminin ardından hazırlanan ve çürük binalarının yıkılarak depreme dayanıklıyapıların oluşturulmasını öngören Afet Yasa Tasarısı ndan evini güçlendirmekisteyenlere de müjde çıktı.

Tasarıdadeprem testinden geçemeyen çürük yapı sahiplerine, düşük faizli kredi verilmesiöngörüldü. Kredilerin geri ödemesi de uzun vadeli olacak. Afet Yasası nınyürürlüğe girmesinin ardından başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibiBüyükşehirler olmak üzere, deprem riski altındaki illerdeki tüm yapılarınröntgeni çekilecek. Bu kapsamda yapılacak testlerden geçemeyen yapılar, acilyıkılması gereken ve güçlendirilmesi gerekenler olmak üzere ikiye ayrılacak.Acil yıkılması gerekenler, devlet tarafından yıkılarak yenisi yapılacak.

KREDİ ORTAK ÖDENECEK

Güçlendirilmesigereken yapıların ise, güçlendirme maliyeti yapı sahipleri tarafındankarşılanacak. Burada, kaynak konusunda sıkıntı yaşanmaması için, kredimekanizması geliştirildi. Sisteme göre, örneğin 10 daireli bir binadagüçlendirme işlemi, konut sahipleri tarafından ortaklaşa yapılacak. Konutsahipleri bir araya gelerek, deprem kredisi kullanacak. Kredilerin faizleri 0 ayakın olacak. Geri ödemesi ise yine 10 daire tarafından yapılacak. Bu konudakiayrıntılar ise, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından çıkarılacak yönetmelik ilebelirlenecek.

İZOLASYON İÇİN KULLANILACAK

Yapılarıngüçlendirilmesine yönelik proje kapsamında, devlet tarafından verilecek krediile yapı sahipleri, enerji verimliliğini artırmak için gerekli izolasyonları dayaptırabilecekler. Böylece, hem binalar depreme dayanıklı hale getirilirken hemde enerji de tasarruf sağlanmış olacak. Yetkililer, binalardaki izolasyonlarınzorunlu hale getirileceğini belirterek, bu yöntemle vatandaşların kaynakaçısından zor durumda kalmasının da önüne geçileceğini bildirdiler.